کاربرد ژئوتکستایل و ژئوگرید در لوله های انتقال ( مدفون زیر خاک)

نشت سیال از لوله­ های دفن شده در خاک از مهم­ترین مشکلات خطوط انتقال نفت و گاز می­ باشد.

نشت سیال در اثر آسیب دیدن و شکستگی لوله­ ها به وجود می ­آید. مهم­ترین دلایل آسیب دیدگی و شکستگی لوله ­ها عبارتند از:

  • آسیب دیدن لوله­ ها در اثر برخورد مصالح و سنگ­ های نوک تیز
  • شکستگی لوله در اثر نشست افتراقی
  • شکستگی لوله در اثر بالا آمدگی لوله و کمانش

با به کارگیری ژئوتکستایل و ژئوگرید می­توان تا حد زیادی از نشت سیال در اثر شکستگی لوله ­ها جلوگیری کرد. عملکردهای مختلف این محصولات در ادامه آورده شده است.

1. محافظت از لوله در برابر مصالح و سنگ­های تیز گوشه

در مکان­ هایی که دارای خاک ریز دانه می­ باشد معمولا از ژئو تکستایل نبافته به عنوان محافظ لوله ها استفاده می­ شود و در مکان­ هایی که لوله از نقاط صخره ­ای سنگلاخی عبور می­ کند از ژئو گرید به منظور محافظت مکانیکی لوله ها استفاده می ­شود. ژئوگرید ضمن جوگیری از عبور سنگ­­ ها، با عبور دادن خا­ک های نرم در اطراف لوله مانع از صدمه دیدن محافظ خارجی لوله می­ شود و بدین ترتیب به حفاظت کاتدیک لوله کمک می ­کند.

مقاومت ژئوتکستایل در برابر عوامل شیمیایی موجود در خاک و نیز ظرفیت گرمایی آن بسیار با اهمیت می­ باشد. قرار گرفتن ژئوتکستایل بین لوله و خاک سبب می­ شود تا خوردگی الکترولیتی کاهش یابد.

2. جلوگیری از نشست افتراقی با استفاده از نثبیت بستر به کمک ژئوگرید

زمانی که نیاز است تا خط لوله از خاک­های سست عبور کند، به منظور جلوگیری از نشست افتراقی که منجر به شکست لوله می­ شود، لازم است بستر خاک تقویت گردد. روش­ های سنتی تقویت بستر با برداشت خاک ضعیف و قرار دادن خاکی با ظرفیت باربری بالاتر و یا با قرار دادن قطعات پیش ساخته بتنی بر روی لوله، صورت می­گیرد. با استفاده از ژئوگرید می­ توان تقویت بستر را اقتصادی­ تر، سریع تر و کارآمدتر انجام داد. ژئوگریدها با توزیع بار وارده از طرف لوله در سطح وسیع­تری از خاک، از نشست بستر جلوگیری می­ کند.

3. جلوگیری از بالا آمدگی لوله و شکست در اثر کمانش

شناور شدن لوله و حرکت به سمت بالا در اثر انبساط حرارتی، یکی از مشکلات لوله های انتقال نفت و گاز می ­باشد. جایی که مقاومت لوله در برابر شناوری با اهمیت باشد، قالب های بتنی u شکل بر روی لوله قرار می گیرد تا از حرکت رو به بالای آن جلوگیری کند. قرار دادن یک لایه ژئوتکستایل بین لوله و سطح سخت قالب بتنی سبب جلوگیری از آسیب رسیدن لوله توسط قالب بتنی شود.

با تحکیم خاک  روی لوله به کمک ژئوگرید می­ توان مقاومت خاک را در برابر بالا آمدن لوله و کمانش افزایش داد. این روش بسیار اقتصادی­ تر از قرار دادن قالب­ های بتنی می­ باشد.

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
شرکت مهندسی گروه آرین خاک ایرانیان
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، صادر کننده، خدمات
  • خدمات/محصولات : ژئوممبران، ژئوتکستایل، ژئوگرید، زهکشی، ژئودرین، ژئوکامپوزیت، ژئونت، ایزولاسیون، ساخت استخرکشاورزی، استخر کشاورزی، بام سبز ، ایزولاسیون فونداسیون ، زهکشی فونداسیون ، دیمپل شیت ، ژئودرین نواری، روکش آسفالت
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-88003621، 021-88009862، 021-88005043
بروز رسانی 3 هفته قبل